Projektowanie świetlików dachowych

Przebywanie w pomieszczeniach oświetlonych światłem dziennym jest bardzo korzystne dla ludzkiego zdrowia. Trudno zatem zrozumieć osoby, które wolą przesiadywać w sztucznie oświetlonych biurach, co na dłuższą metę jest bardzo męczące dla oczu.

Duża ilość światła dziennego sprzyja dobremu samopoczuciu w domu lub w miejscu pracy. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest poprawa bezpieczeństwa pracy oraz zwiększenie jej efektywności. Jeżeli więc istnieje możliwość korzystania ze światła naturalnego, to warto ją wykorzystać. Wbrew pozorom, zamontowanie świetlików dachowych jest o wiele mniej kosztowne niż to się wydaje na pierwszy rzut oka i można je wykonać w większości pomieszczeń.

Wspomniane wcześniej świetliki dachowe to najbardziej efektywny sposób równomiernego doświetlenia wnętrza budynku. W przypadku stosowania tego rozwiązania nie ma znaczenia jego wielkość, gdyż naświetlanie tak samo sprawdzi się w małych jak i dużych obiektach. Montowanie świetlików powinno zostać przeprowadzone przez przeszkolonych pracowników, szczególnie że tylko w ten sposób ma się gwarancje, że nie dojdzie do efektów oślepiania pracowników źle rozłożonym światłem. Aby tego uniknąć, powinno być ono odpowiednio rozproszone i równomiernie rozłożone.

Planując projektowanie świetlików, należy pamiętać o przepuszczalności światła, izolacji cieplnej oraz o kruchości poszczególnych świetlików. W przeciwnym razie może się okazać, że konieczne będą częste naprawy lub w ogóle nie spełnią one swojego zadania.

świetliki dachowe