Praktyczne zastosowania poliwęglanu

Chociaż mogłoby się wydawać inaczej, to poliwęglany mają wiele zastosowań. Doskonale widać to tam, gdzie niezbędne jest przezroczyste tworzywo posiadające wysokie parametry mechaniczne. Poliwęglany wykorzystywane są na przykład do produkcji warstw zwiększających odporność szklanych szyb. Można je nawet w całości wykonać z tego tworzywa. Takie szyby sprawdzą się na między innymi w samolotach i hełmach astronautów. To oczywiście jedynie kilka z licznych przykładów zastosowań poliwęglanu. Do niedawna używano go do produkcji butelek jednorazowych, ale zrezygnowano z tego w celu zmniejszenia kosztów. Wciąż jednak wykorzystuje się go w produkcji butelek dla dzieci.

Grupa tworzyw sztucznych jest na tyle wszechstronna, że można z nich również wyprodukować specjalne świetliki dachowe. Pozwalają one doświetlić pomieszczenia niezależnie od ich wielkości. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy z jakichś powodów normalne światło nie jest wystarczające lub gdy firma nie chce wydawać dużych pieniędzy na opłaty za prąd. Montaż świetlików dachowych jest stosunkowo prosty, więc doświadczony fachowiec na pewno nie będzie miał z tym żadnych problemów. Do budowy tego typu konstrukcji wykorzystuje się poliwęglanowe płyty komorowe. Zbudownae są one z kilku płaszczyzn przedzielonych cienkimi ściankami tworzącymi puste komory. To sprawia, że płyta zachowuje zalety poliwęglanu a jednocześnie jest cieplejsza, lżejsza i wielokroć tańsza od poliwęglanu litego.

poliwęglan komorowy

W wielu przypadkach projektanci dachów starają się przewidzieć, w których miejscach klienci będą później montować świetliki i dzięki temu sprawa jest jeszcze prostsza. Jeżeli jednak nasz dach uniemożliwia zamontowanie tego typu doświetlenia, zawsze można pomyśleć o innych naświetlach. Wiele ciekawych przykładów można znaleźć w sieci na stronie firm zajmującej się tego typu rzeczami. Wystarczy więc poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z tematem, a z pewnością będziemy zadowoleni z efektu końcowego.

Co się natomiast tyczy cen poliwęglanu, są one bardzo zróżnicowane. Zanim więc ktoś zamówi go w większych ilościach, dobrze jest najpierw porównać ceny u kilku różnych sprzedawców, dzięki czemu można wybrać tego, który oferuje najlepszą cenę. Przy okazji można zapytać o czas realizacji i o to, kto zapłaci za przesyłkę.